Chorwacja kraj położony w basenie Morza Śródziemnego. Młody, utworzony po upadku Jugosławi w 1991r. Obecnie powierzchnia kraju to około 56,5 tys km kw. Dla porównania powierzchnia Polski to 312,5 tys km kw.

Chorwacja zajmuje 125 miejsce na świecie pod względem wielkości kraju, Polska zaś 69.
Liczba ludności 4 150 000 mieszkańców , Polska około 38 000 000 mln!
Chorwacja plasuje się na 120 miejscu, Polska zaś na 36.
Jak widzicie w porównaniu do Polski jest to niewielki kraj, z niezbyt dużą ilością mieszkańców, za to z niezliczoną ilością możliwości, wspomnień, plaż i pięknych krajobrazów!

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej od 2013 r, jednak na ten moment nie posługują się walutą euro. Narodową walutą jest kuna chorwacja, kurs w przybliżeniu 0.5 pln/ 1 kuna.
Religią dominującą jest katolicyzm. Zgodnie ze statystykami, wyznawcami chrześcijaństwa jest aż 87% mieszkańców.
Kraje sąsiadujące
Chorwacja leży w sercu Bałkanów, jej sąsiadami są :
- Bośnia i Hercegowina 956 km
- Słowenia 600 km
- Węgry 348 km
- Serbia 314 km
- Czarnogóra 19 km

Najwyższy szczyt :
Chorwacja jest krajem górzystym, na terenie całego kraju znajdują się wyższe i niższe góry. Idealne miejsce do wspinaczek górskich, trekkingu czy fotografii. Najwyższym szczytem kraju jest VHR DINARE 1831 m n.p.m. w paśmie Gór Dinara.
Najniższym punktem w kraju jest- Morze Śródziemne.


Atrakcje turystyczne Chorwacji
Bez wątpienia turystyka jest przodującym działem gospodarki tego kraju. Rocznie kilka milionów turystów przyjeżdża już na wakacje. Szczególnie Polacy kochają tutejszą pogodę, gościnność i kuchnię. Chorwacja latem to gwarancja udanej i słonecznej pogody. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce do wypoczynku, od nisko budżetowych apartamentów, po luksusowe hotele, jachty czy nawet noclegi w latarniach!
Turystyka aktywna w Chorwacji
– wypoczynek i zwiedzanie to zdecydowanie nr 1 wśród wszystkich odwiedzających ten kraj. Nie można sobie wyobrazić zwiedzania Chorwacji bez kilku dni wypoczynku przy tak krystalicznie czystej wodzie!
Tak czysta woda, to zasługa kamienistego wybrzeża, które w przeciwieństwie do piasku odbija a nie mąci wodę i promienie słoneczne. Ponadto wysoki poziom zasolenia wody, wyższy niż w naszym Bałtyku powoduje, mniej przyjazne warunki dla wszelkich glonów, które naszym zdaniem zabrudzają wodę.

-Wspinaczki górskie, to jedna z wielu form aktywności fizycznej które z powodzeniem można uprawiać w Chorwacji. Jednym z najlepszych miejsc do tego jest Park Narodowy Paklenica.
Wszelkiego rodzaju sporty wodne :
- pływanie
- wędkowanie
- motorówki, rowery wodne, SUP
- Czym jest SUP ? Stand Up Paddle , deski do pływania jak do windsurfingu, tylko bez żagla, pływamy na stojąco przy użyciu wiosła.
- rafting np. na rzece Cetina- niedaleko miasta Omiś. Rafting to spływ rwącą rzeką na pontonach

Nurkowanie w Chorwacji
Liczne wraki zatopione na dnie morza, coraz popularniejsza forma turystyki w Chorwacji. Aby móc nurkować w Chorwacji konieczne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu, umiejętności ale też i legitymacji nurkowej. Do kupienia w chorwackich centrach nurkowych lub online. Legitymacja ta wydawana jest przez chorwacki związek nurkowy i jest ważna 1 rok. Koszt to około 100 kun chorwackich. Konieczne jest posiadanie już uprawnień nurkowych ze swojego kraju lub egzamin nurkowy w Chorwacji. Oczywiście mówimy tu o nurkowaniu głębinowym a nie snorklingu , czyli nurkowaniu z maską z rurką. Snorkling jest dozwolony w każdym miejscu 😉 oprócz parków narodowych, tam nurkować i pływać nie wolno. Aby móc to zrobić np. w Plitwickich Jeziorach potrzebna jest zgodna ministra ds. ochrony środowiska i podstawa do zgody np. badania naukowe 😊

Dobrym miejscem do nurkowania jest np. „Baron Gautsch” – statek który zatonął w 1914 r nieopodal Rovinji . Szczytową głębokość osiąga na głębokości 28 – 42 m!!
Innym ciekawym okazem niedaleko Dubrownika jest włoski statek handlowy „Taranto” zatopiony w 1943r.
Innym unikatowym miejsce, jest z pewnością Cartatu – gdzie znajduje się statek rzymski z III wieku p.n.e. !!!
Pamiątki z Chorwacji
Zawsze odwiedzając kraje podczas podroży, ważne są lokalne pamiątki. I Chorwacja posiada takie skarby które warto przywieźć ze sobą. Oprócz złocistej opalenizny, którą dostajemy w gratisie na kilka tygodni warto kupić :

Pamiątki gastronomiczne :
- Z całą pewnością Paski Sir! Najlepszy i najbardziej doceniony ser chorwacki, ekologiczny, naturalny, kozi ser produkowany na księżycowej wyspie Pag. Dlatego księżycowej ? ze względu na jej krajobraz, nie ma tam praktycznie zieleni, cała wyspa jest górzysta i tylko gdzie nigdzie rosną trawy, którymi żywią się kozice. To z ich mleka produkowany jest Paski Sir, intensywny w smaku ale i delikatny, ser długo dojrzewający. Od kiedy zaczął otrzymywać międzynarodowe nagrody, jego cena poszybowała w górę, obecnie koszt 1 kg to około 60 euro.
- figi i wszystkie przetwory figowe. Nie są tak popularne owoce u nas w Polsce dlatego warto zabrać słoik lata z konfiturą figową do domu!
- Wino GRASEVINA. Jest to białe wino, delikatne, orzeźwiające idealne podczas upałów. Chorwacji piją je latem mocno schłodzone. Lokalnych trzeba naśladować 😊 dlatego będąc w Chorwacji latem koniecznie trzeba spróbować tego trunku.
- Rakija, zdecydowanie mocniejsza propozycja alkoholowa. Jedni lubią inni mniej, każdy musi ocenić sam. Lokalny bimber/ śliwowica. Przeróżne smaki i procent alkoholowy. Jednak min. 45% musi mieć. Można znaleźć klasyczną, wiśniową, cytrynową, orzechową, ziołową i pewnie kilkanaście innych jeszcze smaków😊
- piwo Karlovacko lub Ozujsko, jedyne chorwackie browary.

Pamiątki – bibeloty
- wszelkiego rodzaju lawendowe pamiątki. Chorwacka wyspa HVAR jest producentem lawendy i stamtąd pochodzą wszystkie lawendowe pamiątki. Woreczki z suszoną lawendą, mydła i kosmetyki lawendowe czy miody.
- figurki z białego kamienia wydobywanego na wyspie BRAĆ.
- wieczne pióro , czy wiesz,że to właśnie tutaj wynaleziono ten piśmienniczy przyrząd ?
- innym znanym na całym świecie przedmiotem pochodzącym z Chorwacji z przecudną historią jest …

Chorwacji Krawat!
Przepiękna romantyczna i prawdziwa historia chorwackiej miłości kobiet do mężów i mężów do swoich kobiet. Chustka wiązana pod szyją męża wyruszającego na wojnę, stała się tak popularnym dodatkiem modowym, że sam Ludwik XIV zainspirował się nim i wykreował nową modę na krawaty- croate- Chorwata!
Przed wiekami kobiety żegnające swoich mężów, zawiązywały im pod szyją kawałek materiału pod szyją. Materiałowe chustki wiązały na węzeł, podobny do dzisiejszych krawatów. Chustka ta miała symbolizować przywiązanie do rodziny, kraju, domu. Miały dodawać otuchy i odwagi.
Chusty symbolizowały też wierność mężów, do żon. Chorwaccy żołnierze stacjonujący we Francji, m.in. w Paryżu słynęli z powściągliwości. Nie dawali się ponieść francuskiej miłości i frywolności. To szalenie imponowało wysoko postawionym generałom wojskowym. Podczas wojny 30 letniej Chorwaci wykazali się też niezwykłą odwagą, sprytem i sztuką walki.
W Paryżu powstał nawet klub elitarny „Le Royal Croate” w którym służyli właśnie Chorwaci z zawiązanymi u szyi chustkami od żon. Król Ludwik XIV w 1660 r. zaprosił delegatów zwycięskich wojsk chorwackich na spotkanie w celu wręczenia orderów . Żołnierze podczas spotkania, jak zawsze mieli założone narodowe stroje wraz z chustkami od żon. Wyglądali tak dostojnie i przystojnie, że sam król Ludwik XIV zwrócił uwagę na ich chustki. Po tym spotkaniu nakazał zatrudnić krawca, który miał za zadanie uszycie mu podobnych zwisów. Spotykając się z arystokracją z całej Europy, rozpowszechnił noszenie krawatów wśród mężczyzn. Najpierw we Francji potem w Londynie i następnie w całej Europie i na świecie.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania Chorwacji w sierpniu 2022
program i szczegóły tutaj Biuro Podróży Santa Klara ze Szczecina!

