Wersal a Rewolucja Francuska

Francja przed Rewolucją Francuską.

Za panowania Ludwika XV, kraj osiągnął szczyt gospodarczy, Francja uznawana jest za jeden z największych jeśli nie największy kraj w Europie. Jeden z najludniejszych krajów- aż 25 milionów mieszkańców. Handel kwitł za sprawą licznych kolonii w Indiach, Ameryce czy na Karaibach. Rozwijał się również przemysł i wytwórstwo towarów luksusowych. Francja jest klasycznym przykładem monarchii absolutnej, gdzie wszystko jest w rękach król. Król więc dba o wszystko jak o swoje, bo takie w zasadzie jest 😊.

Małżeństwo

W Maju 1770 mając zaledwie 15 lat Ludwik (XVI) ożenił się z 14letnią austriacką księżniczką Marią Antoniną. Małżeństwo to zapewniło naturalny sojusz Francji z Austrią, który niedługo potem był mocno zauważalny podczas wojny siedmioletniej (1756-1763). Francja mocno ucierpiała i budżet kraju został mocno naruszony. Pokój Paryski z 10 lutego 1973r. definitywnie pozbawił Francję miana mocarstwa kolonialnego na rzecz Wielkiej Brytanii. Francja utraciła liczne kolonie m.in. Kanadę, mniejsze kolonie w Ameryce czy w Indiach.

W 1774 umiera król Ludwik XV, zaledwie 20letni Ludwik XVI objął tron w momencie kiedy kraj borykał się z problemami finansowymi, wysokie koszty armii, niekoniecznie rozsądne dysponowanie pieniędzmi, zwłaszcza przez jego żonę- Marię Antoninę.

Przyczyna rewolucji

Ludwik XVI próbując ratować sytuację w kraju, nakłada coraz większe podatki. Nieudolnie obniża pensje do rekordowo niskich. Ceny chleba osiągają punkt krytyczny. Ludzie w obliczu klęski i głodu, wychodzą na ulice. .Król nie wiedząc co robić zamknął się w Wersalu.  Maria Antonina, nielubiana królowa, oderwana kompletnie od rzeczywistości, wydawała państwowe pieniądze na własne zachcianki, otoczona luksusem Wersalu. Lud ze szlachtą na czele domagają się praw, żądają wprowadzenia przebudowy ustroju na monarchię konstytucyjną. Król nie zgadza się na takie rozwiązanie, otacza się wojskiem w Paryżu. Sytuacja w stolicy narasta.

Place de la Concorde – miejsce w którym stanęła gilotyna

Stąd też 14 lipca 1789 rozpoczęła się Rewolucja Francuska.

Lud splądrował najpierw  arsenał katedry inwalidów , po czym rozpoczął szturm na Bastylię ( więzienie będące symbolem władzy królewskiej) uwolniono siedmiu więźniów po czym wyruszono w kierunku Wersalu. Jeszcze w tym samym roku w październiku królewska para została siłą  usunięta z Wersalu i uwięziona w pałacu Tuileries. Oznaczało to upadek monarchii, rewolucjoniści z Dantonem i Robespierrem na czele rozpoczęli rewolucję i zmiany. Na Placu Sprawiedliwości ( Plac de la Concorde) ustawiono Madame Gilotine, gilotynę której zadaniem było ścianie głów wszystkich przeciwników rewolucji.

Rewolucja miała bardzo krwawy przebieg, 21 stycznia 1793 r. na placu de la Concorde ( Sprawiedliwości) egzekucji poddano króla – Ludwika XVI. Łącznie 40 000 osób zostało ściętych, finalnie rewolucja zamieniła się w przelew krwi i zjadła swoje dzieci, ponieważ nawet jej przywódcy Danton i Robespierre zostali straceni.

Wersal

Pałac Króla Słońca, najbardziej francuski przykład architektury w całym kraju, przepych, bogactwo i upadek monarchii.

Wersal mała wioska, do której Król Ludwik XIII przyjeżdżał na polowania. Początkowo wybudował mały pałacyk myśliwski. Odwiedzał do miejsce dość często, wraz ze swoim synem. Ludwikiem XIV, który darzył to miejsce wielkim sentymentem, ze względu na swoje pierwsze samodzielne polowania tutaj, piękno natury i doskonałe warunki do polowań. Kiedy Ludwik XIV objął panowanie, postanowił rozbudować pałac . Od 1661 r. rozpoczęto prace budowlane. Jednak nie zburzył pałacu myśliwskiego, tylko wkomponował go w swój projekt. I tak oto po wielu latach budowy, niezliczonych ilości robotników pracujących przy budowie tego niezwykłego pałacu (zdarzało się, że w jednym momencie pracowało aż 36 tysięcy pracowników i 6 tys. koni! )i niewyobrażalnych kwot pieniędzy zainwestowanych w nieruchomość. Jest i cieszy do dziś.

Najbardziej francuski pałac w kraju. W całości wykonany z francuskich materiałów, wszystkie dodatki, lustra, gobeliny, meble itd. Są wykonane we Francji. Głównym architektem był Ludwik XIV, wnętrzami zajął się Charles Le Brun, a projektem ogrodów zajął się mistrz Andre Le Notre, wspinając się na szczyty swoich możliwości.

Pałacyk myśliwski

Pałac który umieszczony jest na terenie ponad 700 ha, otoczony niezliczonymi fontannami, rzeźbami, parkami, posiada 700 komnat ( 120 udostępnionych dla turystów) 2000 okien i aż 26 klatek schodowych! Można tam spędzić cały dzień, zgubić się kilkanaście razy a i tak wciąż nie zobaczyć wszystkiego.

pałacowe życie

Pałac w którym wraz ze  swoją świeżo poślubioną małżonką zamieszkał Ludwik XVI. Miejsce w którym podpisano traktaty sojusznicze z Austrią, będące jedną z przyczyn wybuchu wojny siedmioletniej. Ponad warto pamiętać , że wiosną 1682 pałac wersalski stał się największym pałacem w Europie i oficjalną rezydencją Ludwika XVI ministrów. Tym samym Wersal przejął od Paryża rolę stolicy Francji. Król wraz ze swoją świtą liczącą kilkanaście tysięcy dworzan i służby zamieszkiwali w pałacu.

Odbywały się tu liczne bankiety i kolacje gdzie służbę obsługującą te spotkania liczono w tysiącach. W czasach świetności liczba osób przebywająca jednorazowo w pałacu sięgała nawet 20.000! Król z dostojnikami liczył ponad 1000 osób, do tego 4 tysiące stałej służby. Stajnie królewskie mieściły 2,5 koni!

Nie trudno więc sobie wyobrazić jak wielki był koszt utrzymania tego pałacu oraz jak bardzo znienawidzona musiała być mieszkająca tam, kompletnie nie świadoma sytuacji panującej poza murami pałacu – Królowa Maria Antonina. Stąd też przymusowe przeniesienie królewskiej pary z Wersalu do Tuileries i późniejsza egzekucja na placu sprawiedliwości- kończąca okres rządów monarchii we Francji.

Obecnie Wersal udostępniony jest turystom, można zwiedzać pałac samodzielnie, kupując zestaw audio guide i kierując się zgodnie z numerkami zwiedzać pałac lub zwiedzać wnętrza z przewodnikiem miejskim. Zarówno w pierwszej jak i drugiej opcji, zwiedzanie zajmie minimum kilka godzin 🙂