Baile de los Seises czyli Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

8 grudnia na całym świecie obchodzone jest święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jednak w jednym z Europejskich państw, święto to jest obchodzone w sposób szczególny.

Od ponad 400 lat w Hiszpańskiej Sewilli, tego dnia odbywa się jedno z ciekawszych wydarzeń kalendarza liturgicznego katolickiej Hiszpanii. Bowiem, ma miejsce nietypowe wydarzenie, tak dalekie od naszego polskiego podejścia do obrzędów kościelnych. Baile de Los Seises – taniec sześciu.

Tańczony jest 3 razy w roku,  z Okazji:

  • Niepokalanego  Poczęcia NMP,
  • Bożego Ciała,
  • I pod koniec karnawału

Za każdym razem, wierni jeszcze liczniej niż zwykle uczestniczą w ceremonii. Taniec podzielony jest na 3 części, które kolejno poświęcone są : Matce Boskiej, biskupowi oraz władzom i mieszkańcom miasta.  Wykonuje go 10 chłopców, w dwóch przeciwległych rzędach po 5 każdy. 

Początki, czyli skąd wziął się ten taniec

Śpiewające dzieci w kościołach to bardzo stara tradycja. Po rekonkwiście, czyli walkach  trwających aż 780 lat! z Maurami na półwyspie Ibereysjkim, Hiszpania ostatecznie zakończyła spór przepędzając innowierców z Granady 2 stycznia 1492r.  willi.  Papież Eugeniusz IV w 1439 r. wydał bullę papieską zezwalającą na uczestnictwo chłopięcych chórów podczas liturgii. Zwyczaj ten został rozpowszechniony w całym kraju. Nie inaczej było w Sewilli. Dodatkowo w 1454r. Papież Mikołaj V nadał Katedrze nauczyciela śpiewu dla dzieci.

W drugiej połowie XV wieku ugólniono, że chór składać się będzie z 6 osób . Na początku XVI wieku znani są już jako Seises w całym kraju.

Seises kiedyś i dziś

Obecnie tańczy 10 chłopców, 2 rzędy po 5 osób. Niegdyś dzieci te mieszkały u kapelmistrza katedralnego, otrzymując od niego naukę nie tylko tańca a czytania i pisania również. W XVII wieku została utworzona specjalna szkoła Colegio de San Isidoro , lepiej znane jako San Miguel. Obecnie to ministranci z parafii. Początkowo dzieci tańczyły sporadycznie, z okazji Bożego Ciała . Jednak od XVII wieku przedstawienie to stało się cyklicznym.  W 1654 r. postanowiono obdarzyć Święto Niepokalanego Poczęcia tańcem a w 1695 r. Triduum Karnawałowe. Tradycja ta jest kontynuowana do dziś.

Strój

Garnitur Seises  jest bardzo efekownym, bogato zdobiony, ze złotymi detalami. Ubrani  w spodnie o długości ¾ i kaftany nawiązujące do strojów z XVI wieku. Ich głowy nakryte są kapeluszami z piórami. Dodatkowo w dłoniach trzymają kastaniety, którymi w najbardziej energicznym momencie tańca nadają rytm.  Ole!

Katedra w Sewilli

Wszystkich chcących wybrać i zobaczyć na własne oczy ten taniec zapraszamy do kontaktu 😊

Biuro Podróży Santa Klara i wynajem autokarów Iklarus Szczecin