Kaziuki Wileńskie czym są i kiedy mają miejsce.

Z związku z brakiem możliwości podróżawania, spowodowanym pandemią , Biuro Podróży Santa Klara ze Szczecina , cyklicznie umieszcza ciekawostki, historie miejsce, porady i przepisy przywiezione przez nas z różnych zakątków Europy. Dzielimy się z wami dobrymi wspomnieniami i energią by móc powrócić i mamy nadzieję wspólnie zwiedzić pokazywane miejsca 😉 z serii kulturalny czwartek w tygodniu litewskim, słow kilka o Kaziukach Wileńskich

Kaziuki Wileńskie to nic innego jak jarmak, obchodzony na cześć Patrona Litwy – Św. Kazimierza 4 marca. Wyjątkowe jest to, że tradycja sięga już 400 lat. Co wpływa na tak unikatowy klimat tego wydarzenia ? Z pewnością otoczenie wileńskiej starówki, regionalne przysmaki i przepiękne kolorowe rękodzieło.

Historia

Tradycja kaziukowego jarmarku sięga początku XVII wieku, 7 listopada 1602 papież Klemens VIII ogłosił księcia Kazimierza Jagiellonczyka świętym. Uroczystość kanonizacyjna odbyła się dwa lata później w wileńskiej katedrze. 34 lata później w 1636 uroczyście przeniesiono relikwie do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta III i Władysława IV . Było to tak podniosle wydarzenie, że zaproszono na nie wszystkie ważne obistości z sąsiadującej Europy. To właśnie z tą uroczystością historycy wiążą początek jarmarku, który prawdopodobnie wówczas odbył się po raz pierwszy. Od tego czasu uroczyście obchodzono rocznicę przeniesienia relikwii, a świętu kościelnemu towarzyszył jednodniowy jarmark.

W 1827 po raz pierwszy kupcy wileńscy wystąpili do rady miejskiej o rozszerzenie przywileju jarmarcznego na kilka dni, zmieniło to całkowicie jego formę i wielkość. Poza miejscowymi kupcami przyjeżdżali również handlarze z odległych miast i wsi. Przywozili ze sobą towary, które wcześniej były w Wilnie mało znane. I powoli zdobywały serca mieszkańców stolicy.

Kaziuki dziś

Dziś nie tylko mieszkańcy stolicy tłumnie przychodzą odwiedzać stragany, ale litwini z całego kraju przyjeżdzają by wziąć udział w tym kulturalnym wydarzeniu. Coraz więcej polaków odwiedza jarmark wileński przy okazji spacerując po przepięknym mieście.

Co można kupić

Podczas kaziuków zdecydowanie najważniejszy jest klimat, zbliżających się świąt wielkanocnych. Dlatego zawsze można kupić przepiękne palmy wielkanocne, drewniane jajka, pisanki ręcznie malowane. Najróżniejsze wyroby z wikliny, kosze, donice, fotele a nawet wózki dla lalek!

Lokalne przysmaki

Zdecydowanie trzeba sprobować litewskiego chleba, słodkiego z miodem i z kminkiem, kwasu chlebowego, suszonej wołowiny czy kibinów, cepelinów a nawet blinów żmudzkich 🙂 Ponadto obwarzanki i ceramika oraz cała masa innych ręcznie wykonywanych przedmiotów i przysmaków!

Już dziś serdecznie zapraszamy na kaziuki wileńskiej. Zaglądaj na naszą stronę www.santaklara.pl lub napisz do nas po więcej informacji biurosantaklara@gmail.com

pozdrawiamy serdecznie

i do zobaczenia w podróży 🙂