Medjugorie. Historia Objawień sześciu widzących.


Medjugorie położenie geograficzne

Medjugorie to niewielka miejscowość położona niedaleko granicy z Chorwacją w zachodniej części Bośni i Hercegowina. Bośnia i Hercegowina jest to kraj liczący blisko 3,5 mln ludności o powierzchni blisko 52 000 km kwadratowych. Terytorium obecnej BiH zajmuje 80 % dawnej Bośni  krainy geograficznej i w 20 % Hercegowiny. Jest to kraj głównie górzysty, blisko 90 % terenów położone jest powyżej 200 m.n.p.m, większość z nich stanowią Góry Dynarskie. Kraj ten jest ubogi w zbiorniki wodne, które zajmują około 11 km kwadratowych powierzchni, co stanowi zaledwie 2 % kraju. Jednak nie jest tak, że kraj całkowicie pozbawiony jest dostępu do morza. Neum jest jedyną miejscowością z dostępem do Morza  Śródziemnego. Mimo górzystego terenu kraj ten jest niezwykle bogaty w faunę i florę, która dzięki trudnodostępności dla człowieka, na szczęście dla natury zostaje prawie w ogóle nie tknięta.

Religia

Kraj ten jest mieszanką kultur zatem też i religii. Na terenie kraju dominują  3 religie

Muzułmanie około 40 procent

Chrześcijanie  około 30 procent

Prawosławni około  20 procent

Zdecydowaną mniejszość stanowią Żydzi, około 10 %

Głównym ośrodkiem kultu maryjnego religii chrześcijańskiej jest Medjugorie. Miejsce znane z objawień sześciu widzących z 1981 r.

Parafia Św. Jakuba w Medjugorie

Parafia Św. Jakuba w Medjugorie

Zgodnie z opowieściami widzących, Matka Boska objawiła im się 24 czerwca 1981 r. W czasie głębokiej komuny, prześladowań religijnych, w miejscu w którym nie było zbyt wiele prócz wzgórz z kamieni, plantacji winorośli czy upraw tytoniu. Myśląc o ówczesnym Medjugorie, nie możemy widzieć setek miejsc noclegowych, restauracji i całej współczesnej architektury. Musimy zatem wyobrazić sobie miejsce, w którym są kilometry wzgórz , kamieni , kawałeczki wydartej wręcz ziemi do celów oprawnych, gdzie każdy możliwy metr kwadratowy jest zagospodarowany pod uprawy i malutka Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła założona w 1892 r. Dlatego też nastolatkowie którzy w kraju komunistycznym, w czasie trudnym oraz większości muzułmańskim nagle z dnia dna dzień szerzą wieść o tym, że Matka Boska objawiła im się na wzgórzu- Przysiółku Podbro, zdecydowanie jest czymś niewyobrażalnym czy niesamowitym.

Przez kolejne lata dzieci i młodzież są przesłuchiwane, proboszcz zamknięty w więzieniu, mimo młodego wieku i dobrej reputacji wśród mieszkańców, nikt nie chce im wierzyć. Zabrania im się chodzenia na Podbro a mimo to, dzieci i tak chodzą tam codziennie, bo jak mówią nie ma nic ważniejszego niż spotkanie z Piękną Panią. Kościół nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia na temat Medjugorie, ponieważ do kiedy Objawienia trwają zgodnie z oświadczeniami widzących, nie można zamknąć dochodzenia i zbadać sprawy.  Medjguorie zdecydowanie jest miejscem kontrowersyjnym, dla wielu ciężkim do uwierzenia jest możliwość spotykania Matki Boskiej codziennie, nieprzerwanie, pomimo wojny trwającej kilka lat przez 38 lat.

Papież Franciszek w maju 2019 ogłosił pozwolenie na organizowanie pielgrzymek parafialnych do Medjugorie, chociaż nie uznał objawień jako takich, ale po latach bacznego przyglądania się parafii w Medjugorie ostatecznie uznano, że miejsce to zdecydowanie charakteryzuje głęboka i szczera modlitwa dlatego też organizacja pielgrzymek jest możliwa. Jednakże badania Kościoła dalej trwają i temat uznania objawień nie jest jeszcze zamknięty.

Więcej informacji na ten temat w artykule gościa niedzielnego https://www.gosc.pl/doc/5552866.Papiez-zgodzil-sie-na-organizowanie-pielgrzymek-do-Medjugorje?fbclid=IwAR1V8GuV5FxgtfoqsWTjZbKDCGmy5Yoogi60Boa0dy5J9fNrItU-FZGQ3BE

Kościół pw. Św. Jakuba

Obecny Kościół został konsekrowany dopiero w 1969 r. ze względu na wojny światowe oraz konieczność przebudowy starego kościoła, który stanął w złym miejscu, na zbyt miękkim gruncie i bardzo szybko jego mury zaczęły pękać i osiadać. Po 1981 r. teren przy kościelny był stale odnawiany i powiększany ze względu na rosnącą liczbę pielgrzymów. W 1989 roku został wybudowany ołtarz polowy, na którym codziennie odprawiane są Msze Św. i spotkania wiernych. Znajduje się tam aż 5000 miejsc siedzących jednakże wciąż nie jest to wystarczająca liczba miejsc.

Kościół pw. Św. Jakuba w Medjugorie

Historia Objawień 

Wszystko zaczęło się od 24 czerwca 1981 kiedy to w godzinach wieczornych czwórka dziewcząt i dwóch chłopców ujrzało postać przepięknej Pani z Dzieciątkiem w ramionach.

Ivanka Ivankovic , Mirjana Dragicevic, Vicka Ivankovic

Milka Pavlovic, Ivan Dragicevic , Ivan Ivancovic

Dzień później 25 czerwca 1981 Matka Boska objawiła się poraz drugi, przemawiąjać tym razem do dzieci były to : Ivana, Mirjana, Ivan Dragicevic i Vicka. Nie było z nimi Milki i Ivana Ivanovic.

Zgodnie z wspomnieniem widzących nagle błysnęło światło . Dzieciom ukazała się piękna postać bez Dzieciątka w ramionach. Vicka pobiegła do wioski po Milkę (siostrę  Mariji i małego Jakova) . Od tego dnia szczęśliwi widzący stali się aniołami Matki Boskiej , zgodnie z relacjami widzących do dnia dzisiejszego objawienia mają miejsce.

Kim są widzący ?

Ivanka Ivankovic-Elez  – jako pierwsza ujrzała Niewiastę z Dzieckiem w ramionach na górze Podbro ( Góra Objawień). Do momentu otrzymania dziesiątej tajemnicy , tj. do dnia 07 maja 1985 Matka Boska objawiała jej się codziennie. Po 07 maja 1985 Matka Boska odwiedza ją raz w roku , w rocznicę objawień 25 czerwca. Zgodnie z oświadczeniem Ivanka podczas objawień wysłuchiwała życiorysu Matki Boskiej, zapisywała go i kiedy dostanie pozwolenie ujawni go światu. Jej misją jest modlitwa w intencji rodzin.

Mirjana Dragicevic-Soldo urodzona 18 marca 1965 r w Sarajewie. Codzienne objawienia miała do Bożego Narodzenia w 1982r. Do mementu w którym otrzymała dziesiątą tajemnicę. Od tej chwili Matka Boska odwiedza ją co miesiąc 18stego. Od 2 sierpnia 1987r. zgodnie z oświadczeniem Mirjana każdego 2giego dnia miesiąca słyszy głos który jest modlitwą , za tych którzy jeszcze nie poznali miłości Matki Bożej.

Jakov Colo w chwili objawień najmłodszy z szóstki widzących ur. 6 marca 1971 w Sarajewie. W chwili objawień miał tylko 10 lat. Ostatnie codzienne objawienie miał 12 września 1998 r , kiedy przyjął dziesiątą tajemnicę. Od tego dnia Matka Boska objawia mu się raz w roku w Boże Narodzenie.

Marija Pavlovic-Lunetti urodzona 1 kwietnia 1965 w Bijakovici. Codzienne objawienia miała do dnia 01 marca 1984. Matka Boża  przekazywała przez nią orędzie dla parafii Medjugorie. Od lutego 1987 każdego 25 w miesiącu przekazuje orędzie dla świata.  Marija otrzymała dziewięć tajemnic.

Ivan Dragicevic urodził się 25 maja 1965r w Bijakovici. Codziennie objawienia ma od 1981 r. Przyjął dziewięć tajemnic. Jego intencją modlitewną jest modlitwa w intencji młodzieży.

Vicka Ivankovic-Mijatovic urodzona 03 września 1964 w Bijakovici. Codzienne objawienia Matki Bożej ma od 24 czerwca 1981 r. Otrzymała dziewięć tajemnic. Jej intencja modlitewną jest modlitwa za chorych.


Droga Krzyżowa na Górze Krizevac


Drogi krzyżowe na Górze Krizevac mają ponad 70 lat tradycji. Jeszcze na  długo przed Objawieniami ludzie pokonywali trudy kamiennej drogi i odmawiali modlitwę w czasie wspinaczki na szczyt.

Betonowy Krzyż na Górze Krizevac

W 1934 roku, kiedy cała Europa pochłonięta była kryzysem gospodarczym , parafianie z Medjugorie wraz z ówczesnym proboszczem Bernardinem Smoljanem zdecydowali się wybudować betonowy krzyż na wzgórzu Sipovac dla upamiętnienia 1900 rocznicy śmierci Odkupiciela Jezusa Chrystusa. Krzyż ten ma 8,56 metrów wysokości, został wykonany ze zbrojonego betonu, wyryto na nim napis „Jezusowi Chrystusowi , Odkupicielowi rodzaju ludzkiego na znak wiary, nadziei i miłości , na pamiątkę 1900 rocznicy męki Jezusowej”

W cokół zostały wmurowane relikwie krzyża Jezusa przywiezione specjalnie w Rzymu. Od tego dnia codziennie setki a bywają dni, że tysiące pielgrzymów pokonują tę drogę pogrążeni w gorliwej modlitwie.

Droga Krzyżowa na Górze Krizevac

Modlą się osoby młode, starsze, zdrowe i co jest fenomenem pokonują tę górę osoby chore, o kulach, na boso, nie będąc w pełni sprawnymi. Chodzą pielgrzymki zorganizowane ale też osoby indywidualne. Jedni wyruszają wcześnie rano, przed palącym słońcem i żarem z nieba inni wręcz przeciwnie celową wybierają trudniejszą porę dnia. Bez względu na to o jakiej porze się wybierzesz, zobaczysz ludzi oglądających się za siebie. Podających Ci dłoń jeśli będzie taka potrzeba, łączących się w modlitwie mimo barier językowych co więcej modlących się razem z Tobą bez względu na wszystko.

wschód słońca podczas drogi krzyżowej

Co roku w I niedzielę po święcie Narodzenia NMP odprawiana jest specjalna Msza – zwana Podwyższeniem Krzyża.

Świadectwo wizjonerów

Zgodnie ze świadectwem wizjonerów 30 sierpnia 1984 r. Matka Boża powiedziała im następujące słowa „ Krzyż był w planach Bożych, gdy go budowaliście”

Jak się przygotować do drogi krzyżowej na Krizevac ?

Przede wszystkich musisz przygotować się na modlitwę i zupełnie nowe przeżycie drogi krzyżowej. Grupy zorganizowane zazwyczaj wychodzą wcześnie rano, póki nie jest jeszcze tak gorąco, droga ta zajmuje łącznie około 4 godzin. Jest to ciężka do wejścia góra.  Zejście  jest dużo łagodniejsze ale mimo wszystko dalej trzeba uważać. Dodatkowo dobrze jest mieć buty sportowe, nawet trekkingowe z grubszą podeszwą, zwłaszcza jeśli pada lub niedawno padało, ponieważ kamienie wtedy to niezwykle śliskie. Co więcej warto zabrać ze sobą latarkę ( jeśli wychodzimy bardzo wcześnie lub bardzo późno) i koniecznie butelkę wody. Każdy ale to absolutnie każdy jest w stanie przejść drogę krzyżową na Krizevac.

Jak wygląda wejście na Krizevac ?

Byłam kilkukrotnie, za każdym razem dziwiąc się , że jest aż tak stromo mimo iż, przeważnie byłam jedną z młodszych które pokonują tę drogę. Rok temu miałam przyjemność być w Medjugorie z grupą z Chicago i wspinałam się wraz z Panią z Filipin która miała wtedy 83 lata, dlatego też w tym miejscu jak w każdym innym „dla chcącego nic trudnego”. Każdy jest w stanie to zrobić, jeśli tak czuje. Pomimo wielu dysfunkcji czy wyjścia ze swojej strefy kofortu, Pani Modesta pokonała drgoę. Jak sama stwierdziła ostatecznie po to tam przyjechała, objazdówka trwała 10 dni z czego 3 byliśmy w Medjugorie i ona nie wyobrażała sobie nie pójść.

Co więcej są osoby, które pokonują tę drogę na boso. Miałam przyjemność poznać jedną Panią z Polski, z Południa Polski , która w podziękowaniu za wygraną z rakiem przeszła całą drogę bez butów. Na górze ze łzami w oczach powiedziała, że ją nic nie boli i wcale nie było źle, a płacze bo ma taką wewnętrzną potrzebę! 😊 Jednak tę decyzję każdy musi podjąć sam. Trzeba zatem zastnowić się czy czuję się na siłach aby pokonać tę drogę.

Po więcej szczegółów zapraszam do biura ul. Niemierzyńską 24 w Szczecinie

Jeśli nie byłeś jeszcze w Medjugorie albo masz ochotę tam wrócić to tylko w tym roku Hit Cenowy 1490 PLN za 8 dni .

Szczegóły :
Pielgrzymka do Medjugorie 1490 PLN