Monte Sant’Angelo – Sanktuarium Św. Michała w Skale. Czyli dlaczego warto odwiedzić półwysep Gargano ?

Pierwsze ślady pisane dotyczące sanktuarium to zapisy z V/VI w. Papież Gelazy I napisał 2 listy o tym miejscu datowane na rok 493/ 494.

Innym źródłem pisanym jest LIBER DE APARTIONE SANCTI MICHAELIS IN MONTE GARGANO z VIII w.

Czyli historia objawienia Archanioła Michała na Górze Gargano .

Wejście do Niebiańskiej Bazyli – Groty

IV objawienia

Epizod zagubienia byka

I objawienie miało miejsce w 490 r . Nazywane Epizodem Zagubienia Byka.

Pewnego dnia bogaty włościanin z Siponto dowiedział się, o zagubieniu jego najpiękniejszego byka, pasącego się na wzgórzach Gargano. Szukał go długo i wszędzie. Po wielu trudach w końcu  go odnalazł , pasącego się, niczym klęczącego u wejścia do groty. Właściciel widząc go był tak wściekły na niego, za to że uciekł, że w nerwach napiął łuk i strzelił do niego, jednak strzała niewytłumaczalnie zawróciła do gospodarza i raniła go.  Wstrząśnięty i zupełnie nie rozumiejący co się właśnie stało ziemianin, pobiegł opowiedzieć historię biskupowi.

Biskup zarządził 3 dni modlitwy i pokuty. Trzeciego dnia, Archanioł Michał objawił się biskupowi i mówi „ Ja jestem Archanioł Michał, stojąc przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona, ja jestem jej strażnikiem. Tam gdzie otwiera się skała, będą przebaczane grzechy ludzkie . Modlitwy które będziecie tu zanosić do Boga zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego” Biskup długo wahał się z decyzją, ponieważ grota była trudno dostępna i słynęła z jako miejsce, gdzie odprawiano pogańskie rytuały.

II Objawienie – Epizod Zwycięstwa

2 lata później w 492r. Archanioł Michał pojawia poraz drugi. Nazywany Epizodem Zwycięstwa.

Archanioł objawia się podczas toczącej się wojny Księcia Lombardzkiego  z Grekami. Siponto było bliskie poddania się, nie mieli już siły ani zasobów by móc walczyć dalej. Przywódca wywalczył 3 dni pokoju, w trakcie których gorliwie modlił się o zwycięstwo.  W odpowiedzi na modlitwy Św. Archanioł Michał objawił się mu, trzeciego dnia i przepowiedział sukces. Przywódca nabrał takiej wiary i siły w zwycięstwo że i jego wojsko w to uwierzyło. Przepędzili wroga ze swoich ziem.

III Objawienie – Epizod Poświęcenia

Rok później w 493r. po zwycięstwie Biskup zdecydował wykonać polecenie Św. Michała i poświęcić grotę na jego cześć.

Otrzymał poparcie Papieża Gelazego I wiec tym bardziej wiedział, że musi to zrobić. W 493 r. Kiedy grota została przygotowana, tereny przed nią również , poganie przepędzeni, biskup gotowy był do poświęcenia groty. Wtem nastąpiło trzecie objawienie i Archanioł oświadczył, że grota została już poświęcona przez Niego samego.  Tym samym mamy do czynienia z pierwszym na świecie miejscem, poświęconym nie ręką ludzką a przez samego świętego . Biskupowie Apuli wyruszili spradzić miejsce. Ich oczom ukazał się kamienny ołtarz z krzyżem . Wydarzenie to miało miejsce 23.09.493 r . Grota nosi miano Niebiańskiej Bazyliki .

IV objawienie

Po wielu wiekach Archanioł objawił się czwarty – ostatni raz. W 1656 r. na terenie Włoch szalała straszna epidemia dżumy. Biskup wraz z mieszkańcami modlili się gorliwie do Archanioła Michała o pomoc i uzdrowienie Wzgórza Gargano. 22.09.1656 roku Archanioł objawia się biskupowi, który początkowo przekonany był, że zbliża się koniec świata i wielkie trzęsienie ziemi za sprawą wstrząsów piorunów i błyskawic z nieba.  Archanioł nakazał wyświęcić kamienie z groty z inicjałami M.A. (Michał Archanioł) i nosić je ze sobą przez każdego mieszkańca wraz z gorliwą modlitwą. Otrzymali amulety ochronne, pod warunkiem gorliwej i szczerej modlitwy, mieli nosić je zawsze przy sobie i cały czas się modlić i wierzyć. Ci co będą to robić zostaną uzdrowieni. Biskup zrobił jak Archanioł rozkazał . Zgodnie z obietnicą nie tylko całe miasto ale i okolica wraz z tymi co nosili kamienie zostały wyleczone.

1500 lat historii

Sanktuarium znane jest już od 15 wieków, przez 1500 lat nawiedziło je miliony pielgrzymów chcących pojednać się z Bogiem. Wielu Papieży odwiedziło Niebiańską Bazylikę m.in. Gelazy I, Św. Leon IX czy Jan Paweł II 24.05.1987r.

Sanktuarium od wieków było odwiedzane przez największe sławy i głowy rządzące w Europie. Nawet nasz polski król Zygmunt Stary odwiedził to miejsce. Święty Franciszek z Asyżu pieszo wędrował do tego miejsca, jednak jego skromność nie pozwoliła mu wejść do środka i zatrzymał się przed schodami prowadzącymi do Bazyliki.

Schody prowadzące do Groty

Miasto Monte Sant’Angelo

Z czasem wokół Bazyliki powstałej już w V wieku, zaczęli osiedlać się ludzie i powstało miasto nazwane na cześć Bazyliki – Monte Sant’Angelo. Ulokowane jest na wzgórzu – na wysokości 850 m n.p.m.  Obecenie zamieszkiwana jest przez blisko 14 000 mieszkańców. DO miasta prowadzą 2 drogi . Z San Giovanni Rotondo mająca około 20 km ( dłuższa lecz spokojniejsza, zdecydowanie lepsza dla autokarów ) oraz bardziej malownicza, kręta z pięknymi widokami prowadząca z Manfredonii.

Torre Angioina

Na placy przy wejściu do groty, obecnie znajduje się wieża zegarowa, nazywana Andegaweńską – Torre Angioina. Wybudowana została przez Karola I Adegaweńskiego jako wotum wobec Św. Michała Archanioła w latach 1272-1282. Zaprojektował ją lokalny architekt Jordan z Monte Sant’Angelo. Wieża jest na planie ośmiokąta , pierwotnie miała aż 40 metrów wysokości! Z czasem została obniżona do 27 metrów, dokładne powody obniżenia wieży nie są znane, prawdopodobnie była to techniczna konieczność zamontowania dzwonów.

Dzwonnica Adegaweńska górująca nad miastem

Miasto choć spore i z dużą liczbą mieszkańców, jest bardzo ciche i spokojne. -Kameralne uliczki, dość zaniedbana architektura widać, że nadgryziona zębem czasu, mają jednak niesamowity klimat. Nie ma typowego turystycznego przepychu.  Są za to malutkie piekarnie z pysznymi chebami i ciastkami, stoiska z makaronami w kształtach jakie można kupić tylko na półwyspie Gargano.  Ponad to można i warto kupić bardzo tanie naczynia gliniane, będące również produktem tego regionu.

zabudowa miasta

Niedaleko Kościola znajduje się dom pielgrzyma, jest też kilka restauracji . Miasto zdecydowanie zachęca do robienia zdjęć , modlitwy, wyciszenia.

Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku. BP Santa Klara