Podróżowanie a Covid. Czyli co daje nam ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.

Do tej pory podróżowanie to był najbardziej beztroski czas jaki mieliśmy w roku. Wybierając wakacje z biurem podróży, nie musieliśmy się o nic martwić. Aż tu nagle….

Aż tu nagle przyszedł….. marzec 2020 i wszystko się zmieniło .

Podróżowanie od ubiegłego roku przez najbliższe kilka miesięcy z pewnością nie będzie wyglądało jak do tej pory. Przez najbliższe kilka miesięcy wszyscy będziemy mieli z tyłu głowy zamknięte granice, testy, obowiązki szczepień, kwarantanny i wszelkie inne możliwe utrudnienia w ruchu turystycznym.

Dlatego dla własnego komfortu, warto wcześniej zabezpieczyć się i minimalizować swój stres. Wakacje i podróże to czas przygód, fascynacji, dobrego jedzenia i pięknych wspomnień. A nie nerwów i frustracji.

Po pierwsze wybierając swoje biuro podróży sprawdź czy dany organizator posiada wpis do rejestru organizatora w Urzędzie Marszałkowskim

Po drugie sprawdź czy dane biuro, posiada AKTUALNĄ gwarancję ( każda wydawana jest na 1 rok) i jaki zasięg terytorialny obejmuje ( Polska i kraje ościenne, Europa czy Świat) oraz kwotę do jakiej ubezpieczyciel pokrywa ewentualny wpłaty zwrotów zaliczek klientom i powrót do kraju.

Biuro Podróży Santa Klara posiada kontynuację gwarancji od 30.04.2021-29.04.2022 na kwotę 50 000 EUR tj 227 425 pln zasięg obejmujący cały Świat.

Wpis do rejestru organizatora : 15/18

Po trzecie ubezpiecz się. Ale nie na wypadek nieszczęśliwego wypadku, ponieważ to robi za CIebie biuro podróży. Mamy taki obowiązek, jeśli dane biuro podróży tego nie zrobi, gapa! za Twoje leczenie płaci biuro nie Ty! Także ewentualnymi nieszczęśliwymi wypadkami, leczeniem za granicą Ty nie musisz się martwić. Podstawowe ubezpieczenie gwarantuje CI Twoje biuro podróży.

Jednak Ty masz wpływ na koszty w przypadku rezygnacji. Czy co obecnie jest największym strachem, zachorowaniem na COVID przed wyjazdem.

Koszty rezygnacji dokładnie były omówione przeze mnie w tym poście :

Jednak pandemia spowodowała inne zapytania i nowe warianty ubezpieczeń .

Obecnie TU EUROPA wychodzi na przeciw oczekiwaniom klietów i w swoim zakresie dodaje możliwość dołożenia ubezpieczenia od zachorowania na COVID-19. NIe jest to darmowa opcja, ale jest. Do tej pory ubezpieczenie podstawowe kosztowało 2,79 % wartości umowy, nowa opcja rozszeżona o składkę antycovidową to 4,5% wartości umowy ( 60% zwyżki w cenie).

DLa prostego rachunku wycieczka kosztuje 1000 pln podstawowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji kosztuje zatem 27,90 pln z ochroną covidową 45 pln.

CO zyskujemy z takim ubezpieczeniem ?

ZYskujemy spokój, że jeśli nawet do kilku dni przed wylotem coś nam się przydaży, to mamy pewność ze ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze za wyjazd jeśli biuro tego nie zrobi.

Przykład : WYcieczka do Turcji w pazdzierniku

zapisujecie się teraz na wycieczkę do Turcji. Na 3 tygodnie przed wylotem okazuje się, ze wy lub ktoś z waszych bliskich nieszczęśliwie zachorował na COVID i nie możecie brać udziału w wyjeżdzie. Umowa mówi jasno , że część pieniędzy nie jest możliwa do odzyskania ponieważ jest to impreza lotnicze i linie lotnicze nie zwrócą za bilet. Dlatego też biuro nie jest w stanie oddać pieniędzy za bilet lotniczy zatem około 1000 pln (jeśli nie uda się znależć zastępstwa na Twoje miejsce) brzydko mówiąc „przepada”. Nie jest to Twoja wina, ani wina Biura, ani też linii lotniczych bo tak mają zawarte w umowie i chcemy czy nie musimy się na to zgodzić.

Dlatego mając ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z ochoroną COVIDową mamy pewność, że biuro potrąca nam ten przykładowy 1000 pln i oddaje resztę, a ubezpieczyciel zwraca ten potrącony 1000. Zatem finalnie odzyskujesz wszystkie swoje pieniądze.

Dlatego czasem warto wydać te 100 czy 150 pln za ubezpieczenie i mieć pewność / spokój, że w razie co jesteśmy bezpieczni. Gwarantuje Wam, że tam gdzie jest to możliwe zwracamy wszystkie pieniądze. Jednak po całym roku pandemii takie sytuację będą w tym roku trudne. Bo strona która już otrzyma zaliczkę, nie będzie chciała jej zwrócić z za granicy do Polski. I tym samym my jako organizatorzy czasem musimy patrzeć w warunki uczestnictwa.

TU oczywiście podałam przypadek skrajny, 2 czy 3 tygodnie przed wylotem dzieje się coś niedobrego, mamy na tyle mało czasu , że może nie udać się znaleźć zastępstwo. ALe jak pokazuje rok poprzedni, takie sytuacje się zdarzają i mogą mieć miejsce. Dlatego moim obowiązkiem jest podzielić się moją wiedzą i poinformować Państwa o możliwościach jakie mamy.

W razie pytań zachęcam do kontaktu : 509 647 021 biurosantaklara@gmail.com

i zachęcam do zapoznania się z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia)

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży, z imprezy turystycznej, lotu, wczasów, polisa – Tu Europa

jeśli dana strona jest nieczytelna ,wyśle Państwu mailem plik w PDF z warunkami.

Do zobaczenia na turystycznym szlaku i planujmy bezpieczne wakacje! Świat jest zbyt piękny, żeby siedzieć w domu! 🙂