Wrocław z dzieckiem. Co warto zwiedzić.
Wrocław stolica województwa Dolnośląskiego, miasto oddalone zaledwie o 4 h drogi ze Szczecina i okolic. Idealny pomysł na krótką wycieczkę szkolną czy rodzinny weekend.
Dynamicznie rozwijające się miasto, 4te pod względem wielkości w Polsce. Na obszarze 293 km2 mieszka około 640 tys ludzi ! Wrocław od zawsze stanowił centrum naukowe i ekonomiczne całego regionu obecnie jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym i akademickim.
Atrakcje dla dzieci
Największą i bez wątpienia najbardziej znaną atrakcją dla dzieci ( i dorosłych) w każdym wieku są wrocławskie krasnale. Nie sposób je zliczyć, gdyż wciąż pojawiają się nowe w mieście. Jest ich z pewnością kilkaset, każdy inny, ze swoją własną historią.
Skąd się wzięły w mieście ?
Nieznośny chochlik o szpiczastych uszach
Na temat tego, skąd krasnale wzięły się we Wrocławiu, od lat spierają się historycy, dziennikarze i zwykli wrocławianie. I choć prawdę zna najprawdopodobniej tylko Papa Krasnal, to warto wspomnieć o Chochliku Odrzańskim. Chochlik przybył do Wrocławia na niewielkiej tratwie, na której wybudował sobie niewielki szałas. Dobił do brzegu i zacumował we Wrocławiu na dłużej, uznając chyba, że to idealne miejsce na serię psikusów. Przez długi czas męczył mieszkańców miasta i drażnił się z nimi. Rozwiązywał ludziom sznurowadła w butach, gdy czekali na autobus, barwił wodę w miejskich fontannach albo dosypywał soli do cukiernicy we wrocławskich restauracjach. Wkrótce wszyscy mieszkańcy miasta mieli już serdecznie dość szpiczastouchego chochlika. Ponieważ urwis był zbyt mały, żeby zwykły wrocławianin mógł go złapać, postanowiono wezwać posiłki. Równe wzrostem chochlikowi, ale znacznie życzliwsze i często bardziej przebiegłe. Władze miasta zwróciły się o pomoc do krasnali, a te z chęcią przybyły nam na ratunek.
Początkowo Chochlik Odrzański sprawiał wiele kłopotów krasnalom. Więziennika zamknął w lochu, Słupnika tak przestraszył, że ten bał się zejść z lampy, a Pracza wrzucił do Odry. W końcu jednak krasnale, pod wodzą najsympatyczniejszego z nich, Życzliwka, pojmały złośliwego stwora i kulturalnie, choć stanowczo wytłumaczyły mu, że czas jego wrocławskich psikusów dobiegł końca. Chochlik odpłynął swoją tratwą, a mieszkańcy miasta i turyści mogą od tej pory chodzić po ulicach bez obaw, że ktoś będzie majstrował przy ich sznurówkach. W dowód wdzięczności, władze miasta postanowiły oddać małym skrzatom część Wrocławia. Krasnale szybko zadomowiły się na naszych chodnikach i pilnują, by nikomu nic złego się już nie stało. Tak powstał też Wielki Podziemny Świat Krasnali, w którym skrzaty na co dzień urzędują. Dobra wieść o mieście przyjaznym krasnoludkom niesie się w świat, dzięki czemu kolejne skrzaty pojawiają się na ulicach Wrocławia.
Czy Chochlik odpłynął na dobre? Nigdy nie wiadomo. Dlatego będąc we Wrocławiu warto mieć oczy szeroko otwarte i żyć w zgodzie z krasnalami 😊
W centrum informacji urystycznej można kupić mapę z naklejkami i szukać z dzieckiem krasnali. Koszt mapy 10 pln.
Wrocławskie zoo
Drugą atkracją must see z dzieckiem jest Wrocławskie Zoo. Tanio nie jest. Wstęp dla 2 osób dorosłych i dziecka to aż 150 pln jednak warto. Naszym subiektywnym zdaniem jest to najlepsze zoo w Polsce. Widać niesamowicie duży nakład pracy i finansów w zoo. Jest przemyślane, da się całe przejść pieszo z dzieckiem (nie ma potrzebny jechania kolejką jak w Poznaniu czy w Gdańsku) co w przypadku zwiedzania z małym dzieckiem jest nie bez znaczenia 😉 można wypożyczyć specjalny wózek za 20 pln i nim się poruszać ( alejki są bez krawężników i nie brukowane co zdecydowanie ułatwia zwiedzanie).
Wrocławskie Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce! Otwarty 10 lipca 1865!
Obecnie można zobaczyć tu ponad 10 000 zwierząt z 1100 garunków.
Największą atrakcją jednak jest jedyne w Polsce i Europie Afrykarium.
Afrykarium
Pomysłodawcą i
autorem wszystkich założeń koncepcyjnych, a także samej nazwy AFRYKARIUM,
powstałej z połączenia słów Afryka i Akwarium, jest Radosław
Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław. Główna myśl przewodnia Afrykarium to
prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego
Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”!
Budowę rozpoczęto w 2012.
Dzięki niepowtarzalnej koncepcji
obiektu, Afrykarium stało się unikatowym na skalę światową kompleksem
przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego
Kontynentu, w których skład wchodzą:
Morze czerwone
W zbiorniku o pojemności miliona litrów wody powstał ekosystem rafy koralowej, gdzie można podziwiać ponad 60 gatunków pięknych, kolorowych ryb.
Afryka Wschodnia
Spotkamy tutaj m.in. hipopotamy nilowe, które pod wodą poruszają się z wielką gracją. Obok mieszkają niezwykłe mrówniki często mylone z południowoamerykańskimi mrówkojadami oraz wzbudzająca duże zainteresowanie kolonia golców – niezwykłych gryzoni. Dalej znajdują się dwa akwaria z endemicznymi rybami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich – Tanganiki i Malawi, a także jedne z najmniejszych antylop świata, czyli dikdiki.
Kanał Mozambicki
Jego największą atrakcją jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb.
Wybrzeże Szkieletów
Mieszkańcami tej strefy są kotiki afrykańskie (często mylone z fokami) oraz pingwiny przylądkowe (inaczej tońce), a także meduzy, mureny oraz ciekawe gatunki ryb jak np. skrzydlica.
Dżungla nad rzeką Kongo
W dżungli otaczającej rzekę Kongo mieszkają krokodyle i manaty – niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. Dołączyły do nich liczne gatunki ptaków.
Ponadto można znaleźć zoologicznego krasnala!
Źródło: www.zoo.wroclaw.pl
Rynek miejski
Rynek miejski to oczywiście krasnalowa wyspa ale oprócz tego przepiękny Ratusz znajdujący się na środku. Do niego doprowadzi nas aż 11 ulic, jest to jeden z największych rynków miejskich w Europie znany od czasów średniowiecza 3,7 ha powierzchni! Dawniej główny plac targowy w mieście, dziś centrum kulturalno-rozrywkowe. Tu odbywa się coroczny jarmark bożonarodzeniowy, koncert sylwestrowy, liczne wystawy i jarmarki letnie. Do spędzania tu czasu zachęcają liczne restauracje i kawiarnie oraz muzycy na żywo😊 .
Ratusz
Zdecydowanie najciekawsza budowla spośród licznych kamienic i zabudowań wokół rynku. Perła architektury gotycko-renesansowej. Nie tylko w Polsce ale i w całej Europie. Przez lata pełnił siedziby władz miejskich, obecnie we wnętrzu mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej z Galerią Sławnych Wrocławian. W wystawnej Wielkiej Sali, nazywanej Rycerską odbywają się ważne oficjalne uroczystości.
Bystre oko
Warto poświęcić chwilę na dokładne przyjrzenie się fasadzie rastusza, można tam znaleźć ciekawe ornamenty, sploty roślin, scenki z życia mieszkańców w tym nawet…. Pijaną babę wywożoną na wózku 😊 turnieje rycerskie czy Św. Jerzego zabijającego smoka. Po środku fasady południowe znajduje się wejście do piwnicy świdnickiej – najpopularniejszej i najsłynniejszej knajpy w mieście. Czynnej nieprzerwanie od 1272 do aż 2017 roku!! Każdy turysta i artysta odwiedzający Wrocław musial tam zajrzeć. Niestety obecnie właściciele nie mogąc dojść do porozumienia zamknęli lokal.
*Nazwę swą wywodzi od dolnośląskiego miasta Świdnicy, skąd pierwotnie sprowadzano do niej jęczmienne piwo. Na mocy przywileju nadanego przez Henryka IV Probusa, piwa warzone poza Wrocławiem wolno było podawać jedynie w pozostających pod kontrolą rady miasta piwnicach ratuszowych. Zachowały się rachunki z roku 1332, w których zapisano fakt sprowadzania piwa świdnickiego.
Nad wejściem możemy zobaczyć figurę chłopa, pijanego parobka i wściekłej kobiety w chodakiem w ręku 😊 tak ku przestrodze co może nas spotkać po zbyt późnym powrocie do domu 😅😂.
Kamienica Jaś i Małgosia
Kamienice wybudowane na przełomie XVI – XV wieku połączone ze sobą arkadą, stanowiły niegdyś część liczniejszej zabudowy altarystów kościoła św. Elżbiety znajdującego się tuż za nimi. Współczesną nazwę – „Jaś i Małgosia” – nadali kamieniczkom osadnicy ściągający do Wrocławia po II WŚ widząc w domkach dwie postacie trzymające się za ręce: mniejszego Jasia i Większą Małgosie z baśni braci Grimm.
Stare Jatki
Ciekawą lekcją dla dzieci i ich wyboraźni będzie spacer po starych jatkach. Dzis kiedy wszystko mamy na wyciągnięcie ręki i pod dostatkiem ciężko współczesnym dzieciom wyobrazić sobie świat przed laty. Bez telefonów, Internetów czy lodówki!! Na statych jatkach mamy doskonałą okazję do tego by wspomnieć naszym małoletnim jak wyglądał handel przed laty. Tu mianowicie znajdowały się średniowieczne kramy handlowe, głównie mięsne. Przed każdym obecnym sklepem znadują się ślady wejścia do piwnicy, chłodnego schowka gdzie przechowywano zasolone mięso, chroniąc je przed zepsuciem.
Znajdziemy tam również pomnik „ Ku czci Zwierząt Rzeźnych” przedstawiający naturalnej wielkości rzeźby zwierząt.
Pozostając we Wrocławiu dłużej warto też odwiedzić
Hala Stulecia
Duma Wrocławian wpisana na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco w 2006 r. Miejsce wystawowe i miejsce spotkań. Wybudowana w 1913 r pełni swoją funkcję do dziś. Przed Halą Stulecia znajdują grające fontanny, które co wieczór przyciągają rzesze mieszkańców i turystów by móc podziwiać wodny spektakl połączony z efektami dźwiękowymi i świetlnymi.
Nieopodal znajduje się przepięknym i warty odwiedzenia Ogród Japoński.
Warto odwiedzić też taras widokowy w Sky Tower. Wstęp 18 pln osoby dorosłe, dzieci, uczniowie studencji 12 pln. Panorama miasta i okolic z 49 piętra.
Panorama Racławicka
Oczywiście jedno z najważniejszych miejsc dla młodzieży w wieku szkolnym i dorosłych!
Muzeum w specjalnie zaprojektowanej rotundzie eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa.
Ostrów Tumski i most miłości
Będąc we Wrocławiu warto odwiedzić też Ostrów Tumski . Najstarsza część miasta- wyspa Katedralna. Podobnie jak Ile de la Cite w Paryżu , tak i we Wrocławie na niewielkiej wysepce przed wiekami powstała pierwsza zamieszkana osada. Znajduje się tu przepiękna Katedra św. Jana Chrzciciela, ogród botaniczny, kuria biskupia czy kluskowa brama 😊
Najlepszą porą na odwiedzenie tej wyspy jest wieczór, dzięki starodawnemu ulicznemu oświetleniu gazowemu, miejsce to ma niezwykły i niespotykany już klimat. Mając trochę szczęścia można spotkać latarnika, odpowiedzialnego na wieczorne zapalanie latarni ulicznych i poranne gaszenie ich. Niezapomniana żywa lekcja historii dla naszych dzieci 😉. Jedną z możliwości wejścia na Ostrów Tumski jest przejście przez most miłości (Most Tumski). Miejsce gdzie zakochani zawieszają kłódki ze swoimi inicjałami by zapewnić sobie zamkniętą= wieczną miłość. Legenda głosi, że jest do idealne miejsce na spotkanie swojej wielkiej miłości, wystarczy tylko patrzeć głęboko w oczy mijającym nas przechodniom .
Rejs po Odrze
Ciekawą atrakcją w mieście jest też rejs po Odrze, na trwający około 30 minut rejs warto wybrać się przy okazji wycieczki do zoo, ponieważ jednym z przystanków na trasie jest zoo właśnie.
Wycieczki szkolne
Wycieczki szkolne zapraszamy też do zapoznania się z akademicką częścią miasta. Pokażemy i opowiemy historię Uniwersytetu Wrocławskiego i zabierzemy do odwiedzenia wnętrza m.in. Auli Leopoldina- najpiękniejsze świeckie dzieło barokowe. Unikatowe na skalę Europy i świata. Oprócz tego zapoznamy się z licznymi legandami (kluskowego zegara, mostka pokutnic, jak kucharz opatem został czy o okrutnej zemście księżnej Agnieszki )
Chcesz by Twoje dziecko miało niezapomnianą i przy tym edukacyjną wycieczkę szkolną ? Skontaktuj się z nami przygotujemy ofertę dla Twojej klasy. Covid Safe realizujemy korzystne cenowo wycieczki tylko dla 1 klasy bez konieczności zbierania 40 os !. Zapewniamy kompleksową organizację, licencjonawanych przewodników i pilotów , sprawdzonych kierowców i wygodny, bezpieczny autokar (żaden ogórek bez klimy, z kasą na bilety miejskie, bez pasów czy radia 😅😂)
Wiemy jak podróżować z dziećmi! <3